SÜNNET SONRASI

Sünnet işlemi bittikten sonra önemli bir süreç başlar: “sünnet sonrası süreç”. Ailelerin en önemli sorularından birisi “sünnet sonrası ne gibi sıkıntılarla karşılaşacağız” dır. Bu süreç, plastik kıskaç yönteminde genellikle oldukça rahat geçer. Sünnet sonrası, kanama veya enfeksiyon gibi komplikasyonlar neredeyse yok denecek kadar az görülür. Pipiye zarar veren komplikasyonlar ise hiç görülmez. Plastik kıskaç yöntemiyle yapılan sünnet sonrası ailenin karşılaştığı tek sorun,  hafif-orta, nadiren de şiddetli olan ağrılardır.  Bu ağrılar bir-kaç gün içerisinde kaybolur.

Üçüncü günden sonra ağrı neredeyse hiçbir çocukta görülmez. Genellikle çocuklar ilk günden sonra ağrı hissetmez ve oyun oynamaya başlar. Ancak, bisiklete binme ve spor yapma gibi faaliyetlerde pipiye darbe gelebileceği için 15 gün bunlara izin vermiyorum. Çocuklar, sünnettten bir hafta sonra okula gidebilir veya tatile çıkabilir. Evde oynama, sokakta dolaşmak, ders çalışmak ve yüzmek gibi faaliyetlere sünnet sonrası birinci günden itibaren izin veriyorum. Kısaca, pipiye darbe almamak koşuluyla çocuk ne isterse yapabiliyor.

Yara iyileşmesinin en hızlı dönemi olan ilk 3-4 gün, plastik içerisinde geçirildiği için, yarayla ilgili, kanama ve iltihap gibi sorunlarla karşılaşılmaz. Sünnete bağlı yarada oluşan kabukların dökülmesi ve şişliklerin inmesi 3-4 hafta sürecek olan bir süreçtir. Kozmetik yara iyileşmesi dediğimiz bu süreç çocuğa hiç bir rahatsızlık vermez. Bu süreç içerisinde çocuklar günlük faaliyetlerini yapabilir, okula veya spora gidebilirle. Sünnet sonrası, pipinin baş kısmı ilk defa dış ortamla temas ettiği için, ilk haftalarda iç çamaşır giyerken hafif bir gıdıklanma veya irkilme hissi olabiliyor. Bu his, yaraya bağlı acıma değil, pipinin dış ortamı yadırgamasına bağlıdır. Pipi ucu, iç çamaşırın sürtünmesine genellikle 1-2 hafta içerisinde alışır ve bu his ortadan kaybolur.

Sünnet sonrası elde edilen pipi şekli, çocuğun yaşına, bünyesine ve pipisinin anatomisine göre değişiklik gösterse de, son derece muntazam olur.  Plastik kıskaç yöntemiyle yapılan sünnet sonrasında elde edilen kozmetik sonuçlar oldukça yüz güldürücüdür. Ancak, bu sonucu görmek için en az 4 hafta sabretmek gerektiğini tekrar belirtmek isterim.