SIK SORULAN SORULARSünneti ne zaman yaptırmalıyım?

Sünnet, çocuk doğduğu günden itibaren her an yapılabilir. Bazı yaş gruplarında sünnet yaptırmanın sakıncalı olduğu söylense de bu konuda literatürde bir tane dahi bilimsel yayın bulunmamaktadır. Benim en çok tavsiye ettiğim dönem erken bebeklik aylarıdır. Unutmayınız ki çocuğunuzun yaşı büyüdükçe, bilinç geliştikçe psikolojik stresi artacaktır.

Sünnet ne zaman zorunludur?

Sünnet derisinde darlık varsa (fimozis), sık idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsa, pipisi iltihaplanıp şişiyorsa (balanit), idrar yapma zorluğu varsa, idrar yollarında tıkanıklık varsa bu çocukların en kısa zamanda sünnet yapılması gerekiyor.

Sünneti kime yaptırmalıyım?

Sünnet, birçok erkek çocuk için hayatının ilk ve son ameliyatı oluyor. Bu derece önemli bir organa yapılan cerrahi müdahalenin mutlaka konunun uzmanına, mümkünse bir çocuk ürologuna yaptırılması gerekiyor.

Sünnetin riskleri nelerdir?

Her cerrahi müdahalenin olduğu gibi sünnetin de kendine göre bazı riskleri bulunuyor. Kanama ve enfeksiyon, en sık görülen komplikasyonlar arasında. Ancak bu tür riskler, plastik klipsle yapılan sünnet sonrası neredeyse hiç görülmüyor.

Toplu sünnet zararlı mı?

Dikişli yöntemle yapılan toplu sünnetler önemli sağlık sorunlarına yol açıyor. Yüzlerce hatta bazen binlerce çocuğu bir arada sünnet etmeye yetecek cerrahi sünnet aletlerini temin etmek mümkün değil. Eldeki setleri sterilize etmek için de yeterli vakit bulunmuyor. Bu nedenle toplu sünnetlerde aynı aletler bir çok çocukta kullanılıyor. Çocuklardan birinde sarılık veya AIDS mikrobu varsa, tüm çocuklara bulaşabiliyor. Ancak, plastik klips yönteminde cerrahi aletlere ihtiyaç duyulmadığı ve her çocuğa ayrı malzeme kullanıldığı için, bu yöntemle yapılacak toplu sünnetlerde sarılık veya AIDS bulaşma riski yok

Sünnet öncesi neler yapmam gerekiyor?

Plastik klips yöntemiyle yapılan sünnet öncesinde yapılması gereken hiçbir hazırlık bulunmuyor. Çocuğun aç kalmasına gerek yok, aileler çocuklarını yedirip gelebilirler. Özel bir malzeme getirmelerine gerek yok.

Çocuğumu sünnete nasıl hazırlamalıyım?

Bu konuda kesin belirlenmiş standartlar ve yazılı kurallar bulunmuyor. Bu nedenle bu konuda vereceğim bilgiler 23 yıllık sünnet tecrübelerimin sonucudur. Çocuğun yaşı ne olursa olsun, sünnete bakış açısı ve düşünce tarzı erişkinlerden farklıdır. Çocukların hayal dünyası oldukça geniştir. Çocukların dünyaya ve sünnete bakış açıları bizimkinden oldukça farklı olduğu için kendisine anlatılanları bir erişkin gibi değerlendirmeyecektir. Sünnet konusunda arkadaşlarından duydukları veya büyüklerin şaka olarak söylediği birçok şeyi (örneğin baltayla kesilecek esprisi) çocuklar ciddiye alır ve kafalarında çok farklı bir sünnet portresi çizer. Bu nedenle, çocuklara sünneti en ince detaylarına kadar anlatmak birçok kez ters etkiye yol açar. Çocuklarda en fazla tepki yaratan ve korkuya yol açan iki kelime “kesme” ve “iğne”dir. “Doktor amca pipine küçük bir iğne yapacak ve sonra ucunu kesecek” şeklinde bir açıklama, biz erişkinlere son derece mantıklı gelse de çocukların hayal dünyasında oldukça farklı algılanıyor. Daha önce başka yerlerine iğne yapılmış olan bir çocuk daha bu acıyı hatırlarken şimdi en hassas yerine bunu yapılacağını öğrenince korkusu 10 kat artıyor. Bir de pipisinin tümden kesileceğini zanneden çocuk için sünnet tam anlamıyla korkunç bir olay haline geliyor. Hele bu tür bilgiler sünnetten birkaç ay önce çocuğa verilmeye başlanınca, çocuğun kabusu oluyor. Sünneti, evdeki en önemli gündem maddesi haline getirmemek ve bu konunun çocuğun yanında fazla konuşulmaması da çok önemli. Çocuğa yapılacak tüm açıklamaların sünnetten çok kısa bir süre önce ve kısa olarak yapılması, "kesilme"-"iğne" gibi kelimelerin kullanılmaması durumunda oluşacak stres en aza indirilecektir.

Sünnet derisi nasıl kesiliyor?

Plastik klips yönteminde, sünnet derisi neşterle, yani steril bisturiyle kesiliyor. Lazer veya koter kullanılmıyor.


Çocuğum sünnet sonrası ne zaman banyo yapabilir?

Bu yöntemle yapılan sünnetlerden sonra aynı gün banyo yapılabilir. Hatta denize dahi girebilir. Açıkta yara olmadığı için, suyun yaraya değmesi ve enfeksiyona yol açması mümkün değil.

Sünnet sonrası ne zaman okula gidebilir?

Bu yöntemde herhangi bir yara bakımı gerekmediği ve çocuklar gündelik kıyafetlerini derhal giyebildiği için okula gitmesinde sakınca yok. Ancak, okul sırasında uzun süre aynı şekilde oturması, veya arkadaşlarıyla şakalaşırken pipisine darbe alma ihtimali olduğu için çocuğun bir hafta okula gitmemesini öneriyorum. Okula gitmediği süre içerisinde, pipisine darbe almamak kaydıyla, sokağa çıkması, gezmesi, oyun oynaması yasak değil. 

Pansuman yapmamız gerekiyor mu?

Hayır. Açıkta yara olmadığı için pansuman veya başka bir yara bakımı gerekmiyor.


Plastik kıskaç kendiliğinden çıkabilir mi?

Hayır. Plastik klipsin kendiliğinden çıkması veya çocuğun çekerek çıkarması mümkün değil. Kıskacın çıkabilmesi için yan keski yardımıyla plastik kilitlerin kesilmesi gerekiyor.

Plastik klipse kaka bulaşırsa ne yapalım?

Korkmayın, kaka veya başka bir pisliğin bulaşmasının hiçbir önemi yok. Yara, açıkta değil plastiğin altında olduğu için enfeksiyon riski bulunmuyor. Çocuğu suyun altına sokup yıkayabilirsiniz. 

Bez bağlayabilir miyiz?

Evet. Sünnet sonrası derhal bez bağlanabiliyor.


Sünnet sonrası ateş olur mu?

Hayır. Sünnet sonrasında ateş olursa, birkaç gün önce kaptığı bir mikroba bağlı ateşli bir hastalık geçiriyor olabilir. Ateş devam ederse, sebebini anlamak için çocuk uzmanına gösteriniz.

İdrar yaparken ağrısı olur mu?

Hayır. Açık yara olmadığı için idrarın temasına bağlı acı olmaz.