DOKTORUNUZ

1964 Ankara doğumlu olan Doç.Dr. Mahmut Ferda Şenel, 1982 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Üniversite giriş sınavlarında ilk yüze giren Dr.Şenel Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi’ne 1982 yılında başladı. 1988 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi'nden dereceyle mezun olan Dr.Şenel, “Tıpta Uzmanlık Sınavı”nı (TUS) Türkiye 8’incisi olarak kazanarak Hacettepe Üroloji Anabilim Dalı’nda asistanlığa başladı. Yine aynı yıl, gerekli sınavları (ECFMG) geçerek Amerika Birleşik Devletleri’nde doktorluk yapma hakkını kazandı. Dr. Şenel, 1993 yılında üroloji ihtisasını tamamlayarak Teksas Üniversitesinin Organ Nakli ve İmmünoloji bölümünde üst ihtisas yapmak üzere ABD’ye gitti.

Üst ihtisasını 1993-1995 yılları arasında tamamlayarak Türkiye’ye döndü ve Başkent Üniversitesi Böbrek Nakli bölümünde göreve başladı. 1997 yılında İzzet Baysal Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı’nın kurucu öğretim üyeliği görevini kabul ederek Düzce Tıp Fakültesine geçti. Burada “çocuk ürolojisi” alt birimini oluşturan Dr.Şenel aynı üniversitede 1999 yılında “Üroloji Doçenti” ünvanını aldı.

2002 yılında Ankara’ya gelerek Dr.Sami Ulus Çocuk Hastanesi’nde çocuk üroloğu olarak göreve başladı. Halen aynı hastanede görevine devam etmektedir. 1988 yılından beri 20 binin üzerinde sünnet yapan Dr.Şenel, 10 yılı aşkın süredir sadece çocuk ameliyatları ve sünnet üzerinde yoğunlaşmıştır. Halen Dr.Şenel senede 1000’e yakın sünnet ve 800 civarında çocuk ameliyatı yapmaktadır.

Dr.Şenel, yurtdışında ve yurt içinde yayımlanan toplam 7 adet kitaba bölümler yazmıştır. Dr.Şenel’e ait toplam 70’in üzerinde yurt içi ve yurt dışı bilimsel yayın ve bildiri bulunmaktadır. Dr.Şenel, “Amerikan Organ Nakli Derneği”, “Türk Üroloji Derneği”, “Ankara Üroloji Derneği”, başta olmak üzere 10’a yakın bilimsel derneğin üyesidir.

Dr.Şenel, 2000 yılından bu yana TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi’nin “İnsan ve Sağlık” sayfası yazarıdır. Kök hücreler ve insan beyninin gizemleri konularındaki yazıları oldukça beğeni toplamış olup bu konularda Hacettepe Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi, başta olma üzere bir çok eğitim kurumunda seminerler vermiştir.

Sosyal alandaki faaliyetleri de ihmal etmeyen Dr. Şenel 25 yıldır klasik gitar çalmaktadır. Hacettepe Üniversitesi Konser Salonu, Amerikan Kültür Derneği Konser Salonu, İzmir Atatürk Kültür Merkezi başta olmak üzere toplam 12 gitar resitali vermiştir. Dr.Şenel, evli ve Mert adında bir çocuğu vardır.