Kolay Sünnet

Tüm Yönleriyle Sünnet
Kitabı görmek için tıklayınız!

Oğlu, yeğeni, torunu veya bir yakını sünnet olacak kişiler aylar öncesinden bunun telaşına düşüyorlar. Bu tatlı telaşı, bir erkek çocuk babası olarak ben ve birçok yakın arkadaşım da yaşadık. Kabaca sünnetin ne olduğunu herkes bilse de, konunun uzmanları dışındaki kişiler, tam anlamıyla sünnetin nasıl, ne şekilde, nerede ve kimin tarafında yapılması gerektiği konusunda net bir fikre sahip değil.

Cumhuriyetin ilk yıllarında, ülkenin her yerinde sünnet yapabilecek tecrübeli hekim bulunmaması nedeniyle sünnet kadar önemli bir cerrahi girişimi yapma izni 11.4.1928 tarihli, 1219 sayılı “Tababet ve Şuabatı San'atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun”la sünnetçilere de verildi. Sünnet, yıllar boyunca, üroloji uzmanlarının yaptığı ameliyatların sadece küçük bir kısmını oluşturdu. Ameliyat programlarının yoğunluğu ve kısıtlı sayıda cerrahi ekibin olması nedeniyle sünnete gerekli zaman ayrılamadı ve böylece geri planda kaldı. Sünnet konusunda oluşan bu boşluğu da sünnetçiler doldurmaya çalıştı. Sünnetçilerin yaptığı önemli hataların (pipi ucunun kesilmesi, idrar kanalının delinmesi gibi) kamuoyunda duyulması ve sünnet yapan hekim sayısının ülke genelinde artmasıyla birlikte sünnetçilerin sünnet yapma yetkisi tartışma konusu olmaya başladı.

Artık günümüz insanı, çocuğuna yapılacak en önemli cerrahi girişimlerden biri olan sünnetin, bu konuda çok bilgili, tecrübeli, ve konunun uzmanı olan bir kişi tarafından yapılmasını tercih ediyor. Ancak, nasıl bir yol izleyeceğini çoğu kişi hala tam olarak bilmiyor. Erkek çocuğun hayatındaki en önemli cerrahi girişimlerden birisi olan sünnet işleminin mutlaka tıp eğitimi almış, hatta bunun da ötesinde, üroloji alanında uzmanlaşmış kişilerce yapılmasını öneriyorum. Bir çocuk üroloğu olarak, insanlara güvenilir bilgileri ulaştırmak için bilgilendirme broşürleri hazırladım, radyo-televizyon programlarına katıldım ve internet siteleri kurdum. Tüm bunlara ek olarak, uzun yıllardır uyguladığım plastik klips yöntemini tüm yönleriyle araştırdım. Son yıllarda, plastik klips yöntemiyle ilgili yaptığım bilimsel araştırmalar çeşitli uluslararası tıp dergilerinde yayınlandı ve kongrelerde sunuldu. Bu konudaki bilimsel yayınlarıma sitemde yer verdim. Yıllardır sünnet konusunda hizmet veren bir kişi olarak, bugüne kadar bana sorulan soruların tamamına bu sitede cevap vermeye ve sünnet hakkındaki mevcut bilgilerin tamamını özetlemeye çalıştım. Bu sitedeki bilgiler esas olarak büyük çocuk sünnetine yöneliktir. Bebek sünnetiyle ilgili detaylı bilgilere "bebek sünneti" linkine girerek ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak, ailelere en önemli tavsiyem, sünnet öncesi iyi bir araştırma yapmaları ve çocuklarının sünnetini güvenilir, tecrübeli ve konunun uzmanı olan kişilere yaptırmalarıdır.
Hepinize sağlık ve mutluluk dolu günler diliyorum....