ÖZGEÇMİŞ

1964 Ankara doğumlu olan Doç.Dr. Mahmut Ferda Şenel, 1982 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Üniversite giriş sınavlarında ilk yüze girerek Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi’ne 1982 yılında başladı. 1988 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi'nden dereceyle mezun olan Dr.Şenel, “Tıpta Uzmanlık Sınavı”nı (TUS) Türkiye 8’incisi olarak kazanarak Hacettepe Üroloji Anabilim Dalı’nda asistanlığa başladı. Yine aynı yıl, gerekli sınavları (ECFMG) geçerek Amerika Birleşik Devletleri’nde doktorluk yapma hakkını kazandı. Dr. Şenel, 1993 yılında üroloji ihtisasını tamamlayarak Teksas Üniversitesinin Organ Nakli ve İmmünoloji bölümünde üst ihtisas yapmak üzere ABD’ye gitti.

Üst ihtisasını 1993-1995 yılları arasında tamamlayarak Türkiye’ye döndü ve Başkent Üniversitesi Böbrek Nakli bölümünde göreve başladı. 1997 yılında İzzet Baysal Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı’nın kurucu öğretim üyeliği görevini kabul ederek Düzce Tıp Fakültesine geçti. Burada “çocuk ürolojisi” alt birimini oluşturan Dr.Şenel aynı üniversitede 1999 yılında “Üroloji Doçenti” ünvanını aldı. Dr.Şenel, 2002 yılında Ankara’ya gelerek Çocuk Ürolojisi branşında çalışmalarına devam etti. Dr.Şenel 1988 yılından beri 5 binin üzerinde çocuk ürolojisi ameliyatı, 30 binin üzerinde sünnet yapmıştır. Plastik klips yöntemiyle sünnet yapmaya 2003 yılında başlayan Dr.Şenel'in bu konudaki bilimsel çalışmaları 2010 yılından beri uluslararası dergilerde yayınlanmaktadır.

Dr.Şenel, yurtdışında ve yurt içinde yayımlanan toplam 7 adet kitaba bölümler yazmıştır. Dr.Şenel’e ait toplam 70’in üzerinde yurt içi ve yurt dışı bilimsel yayın ve bildiri bulunmaktadır. Dr.Şenel, “Amerikan Organ Nakli Derneği”, “Türk Üroloji Derneği”, “Ankara Üroloji Derneği”, dahil 10’a yakın bilimsel derneğin üyesidir.

Dr.Şenel, 2000 yılından bu yana TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi’nin “İnsan ve Sağlık” sayfası yazarıdır. Kök hücreler ve insan beyninin gizemleri konularındaki yazıları oldukça beğeni toplamış olup bu konularda Hacettepe Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi, başta olmak üzere bir çok eğitim kurumunda seminerler vermiştir. En büyük hobisi klasik gitar olan Dr.Şenel, Hacettepe Üniversitesi, Türk-Amerikan Derneği ve İzmir Atatürk Kültür Merkezi konser salonları dahil olmak üzere toplam 12 gitar resitali vermiştir.